مطالب علمی

ربات های امدادگر با قابلیت عبور از حفره های کوچک ساخته شد

محققان دانشگاه زوریخ واقع در لوزان با همکاری محققان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان ربات های انعطاف پذیری را ساختند که قادر است در حین پرواز اجزای خود را جمع کند تا ابعاد آن کوچکتر شده و از شکاف ها و حفره های کوچک عبور کند و سپس به شکل اصلی باز گردد.

به گزارش خبرگزاری مرکز ققنوس از گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این ربات ها قادرند اشیایی را نگهداری کرده و آن را در میان مسیر رها کنند.
ساختار این ربات ها از دیدگاه مکانیکی بسیار ساده است، اما مستلزم بهره گیری از سیستم های پیش بینی و کنترل خودکار بسیار پیچیده است.
این ربات دارای چهار پروانه است که روی بازوهای متحرک نصب شده اند و هریک به طور مستقل حرکت می کنند. بازوهای متحرک ربات نیز به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت خم شدن به دور بدنه ربات را دارند.
نقطه عطف طراحی این ربات، سیستم کنترل آن است که به طور آنی با موقعیت بازو ها سازگار شده و نیروی پروانه ها را با تغییر مرکز گرانش تنظیم می کند.
شکل ظاهری این ربات در حالت طبیعی شبیه X است که در آن بازوها کاملا کشیده بوده و پروانه ها در چهار جهت در بیشترین فاصله از یکدیگر قرار گرفته اند. این ربات بسته به شرایط قادر است با قراردادن بازوها در راستای یک محور به صورت H تغییر شکل دهد یا با خم کردن بازوها به سمت بدنه، شکل خود را به صورت O تغییر دهد. همچنین ربات قادر است برای نزدیک کردن دوربین نصب شده روی آن به اشیای موردنظر به صورت T تغییر شکل دهد.
محققان امیداورند با بهبود ساختار و طراحی این ربات بتوانند امکان خم شدن آن را در هر سه بعد فراهم کنند. همچنین محققان در تلاشند تا الگوریتم هایی را برای خودکارسازی کامل ربات طراحی کنند تا در صورت بروز بلایای طبیعی یا حوادث به صورت خودکار راه های عبور را شناسایی و مناسب ترین راه را انتخاب کند.
به گفته محققان هدف نهایی آن ها کنترل ربات با استفاده از دستورالعمل های گفتاری سطح بالا با استفاده از زبان انسان است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه IEEE Robotics and Automation Letter منتشر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *