اخبار دانشگاه

دزدی های اخیر خوابگاه؛ چه کسی پاسخگوست؟!!

متن مصاحبه خبرنگار مرکز رسانه ای ققنوس با آقای دکتر عزت الله احمدی مدیر محترم حراست دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

_خبرنگار ققنوس: آقای دکتر بعنوان اولین سوال یک معرفی اجمالی از اهداف و وظایف حراست دانشگاه رو برامون داشته باشین.
_ وظایف حوزه حراست چندین بخش است: یکی از بخش های آن مربوط به حفاظت فیزیکی است که این بخش بیشتر در محیط دانشگاه حضور دارد و مسائل و معضلات دانشگاه را به اداره حراست گزارش میدهد.
قسمت دیگر خود اداره حراست است که خود این مجموعه شامل قسمت هایی می باشد،که یک قسمت آن واحد صدور کارت تغذیه و کارت شناسایی برای دانشجویان می باشد و قسمت دیگر اداره حراست است که این قسمت متشکل از کارشناسان خواهر و برادر می باشد. به علاوه اینها قسمت دیگری هم هست که مختص امور بایگانی و نام های محرمانه می باشد،که مسائل و معضلات دانشجویان به این قسمت ارجاع داده می شود. همچنین قسمتی ازکار ما هم مربوط به استعلام هاست یعنی به عنوان مثال زمانی که دانشجویی قصد استخدام دارد سابقه ی این فرد از طریق اداره حراست دانشگاه قابل پیگیری است.
اما مهمترین بخش فعالیت اداره حراست مربوط به مسئله امنیت در دانشگاه است و یکی از وجوه امنیت در دانشگاه این است که دانشجویان همیشه کارت شناسایی خود را به همراه داشته باشند.بنابراین قسمتی از امنیت منوط به خود دانشجویان است که متاسفانه برخی ازدانشجویان در این زمینه کوتاهی می کنند که ضرر حاصل از این امر متوجه خود آنهاست.
_ خبرنگار ققنوس: آقای دکتر نظر شما راجع به کم و کیف امنیت موجود در دانشگاه چیست؟
_ دانشگاه شهید مدنی آذربایجان باتوجه به محدوده جغرافیایی خود متوجه مسائل و مشکلاتی در این زمینه می باشد،که حتی این مشکلات در وزارت علوم هم مطرح شده است
بااین حال این مشکلات هم چنان به قوت خود باقی است اما لازم به ذکر است که از طرف خود اداره حراست
اقداماتی در این زمینه انجام شده است؛از جمله تجهیز خوابگاه خواهران به دوربین های مداربسته و این اقدام می تواند حداقل امنیت روانی را در بین دانشجویان ایجاد نماید.
در ضمن هریک از خوابگاه ها نگهبان دارند اما در ارتباط با فضای داخلی خوابگاه ها باید این را عرض کنم که امنیت و معضلات و مسائل مربوط به داخل خوابگاه ها در حوزه ی معاونت محترم دانشجویی است.
البته باید به این نکته هم توجه داشت که خود دانشجویان هم باید مسائل امنیتی را در نظر بگیرند. یعنی خود دانشجویان باید به عنوان ساکنین خوابگاه برخی از مسائل امنیتی را رعایت کنند و زمانی که معضل و مسئله امنیتی در خارج از خوابگاه ها رخ داد این مسئله در حوزه اداره حراست دانشگاه است
به عنوان مثال زمانی که در خارج از محیط دانشگاه مسئله ای امنیتی اتفاق می افتد حراست دانشگاه وارد عمل میشود و مثلا دوربین های مداربسته را مورد بررسی قرار میدهد و پس از شناسایی شخص خطاکار اورا به کمیته انضباطی تحویل می دهد یعنی مجازات و تنبیه خطاکاران در حوزه اداره حراست دانشگاه نیست و مربوط به کمیته انضباطی می باشد و اداره حراست در این زمینه هیچ نقشی ندارد و تنها کاری که می تواند انجام دهد این است که گزارش دقیق و حساب شده ای را از موضوع به کمیته انضباطی ارائه دهد.

– خبرنگار ققنوس: آقای دکتر احمدی اقدامات اداره حراست در زمینه پیگیری در مورد سرقت هایی که اخیرا در محیط دانشگاه خصوصا خوابگاه خواهران صورت گرفته چه بوده است؟
_ اولین اقدام این است که ابتدا اداره حراست شکایت هایی را که به آن ارجاع داده شده است را مورد بررسی قرار می دهد به عنوان مثال از انتظامات دانشگاه کمک گرفته شود. حال اگر افرادی باشند که شاهد جریان حاصله باشند یا دوربین های مدار بسته حاوی اطلاعاتی باشند مسئله ردیابی و مورد پی گیری قرار می گیرد. در غیر اینصورت نیاز است تا از سازمان های خارج از حراست کمک گرفته شود زیرا از توان اداره حراست خارج است. بعنوان مثال موردی بود که مربوط به سرقت لپ تاب بود که توسط پلیس فتا پی گیری گردید و دستگاه ردیابی و شناسایی گردید.
اما نکته اینجاست که وظیفه اداره حراست در این زمینه تنها پیگیری و جمع آوری اطلاعات است وهمه ی پیگیری های مربوط به سرقت به نتیجه نمی رسند.

_خبرنگار ققنوس: آیا اقداماتی برای حل مشکلات امنیتی که مربوط به محدوده ی جغرافیای دانشگاه هست صورت گرفته؟
_ این مشکل حتی در وزارت علوم هم مطرح شده است لکن تا به حال اقدامی برای حل آن صورت نگرفته است چون این امر طالب هزینه های میلیاردی است و بودجه چند سال دانشگاه هم کفاف آنرا نمی دهد البته خوشبختانه از سال ۱۳۸۰تا کنون مشکل و خطر جدی مربوط به این مسئله اتفاق نیفتاده است لکن احتمال وقوع آن همچنان وجود دارد
البته لازم است این نکته هم ذکر شود که محوطه داخلی دانشگاه و خوابگاه های دانشگاه امن می باشد و سرتاسر محوطه ی خوابگاه ها خصوصا

خواهران بوسیله حصار پوشانده شده است،خوابگاه ها مجه به دوربین مداربسته می باشند. همچنین هر ساختمان نگهبان مخصوص به خود را دارد، فلذا جای نگرانی برای دانشجویان عزیز نیست.
البته باید تاکید کرد که همه ی این موارد شروط لازم هستند ولی کافی نیستند؛بعنوان مثال انتظامات دانشگاه به لحاظ کمیت کافی نیستند
چون همان طور که بیان کردیم هر ساختمان تنها یک نفر نگهبان دارد و این در حالی است که آن یک نفر همه ی مسئولیت های آن ساختمان را برعهده دارد و این از توانایی یک نفر خارج است.
متاسفانه در حال حاضر دانشگاه قادر به حل این مشکل نیست و این ناشی از کم کاری و کوتاهی خود دانشگاه نیست بلکه مربوط به مشکلات مالی وزارت علوم می شود.
البته لازم به ذکر است که اداره حراست هر اقدامی را برای پیشگیری از وقوع مسائل امنیتی انجام می دهد. زیرا هر مسئله امنیتی که در دانشگاه رخ دهد مربوط به حوزه ی حراست است فلذا اداره حراست از طریق آموزش و فرهنگ سازی و …. سعی در پیشگیری از وقوع این سری معضلات دارد،البته همکاری خود دانشجویان هم در این زمینه لازم است.به عنوان مثال فرض کنید قصد نصب دوربین مدار بسته در فضای داخلی خوابگاه را داشته باشیم که در اینصورت ممکن است با مخالفت برخی از دانشجویان مواجه بشویم زیرا آنها تصور می کنند که اداره حراست قصد کنترل آنها را دارد در حالی که این اقدامات صرفا و صرفا به خاطر تامین امنیت خود آنهاست.
اداره حراست در مقابل و برعلیه دانشجویان نیست و نخواهد بود بلکه همواره در کنار آنهاست و همواره در تامین امنیت آنها می کوشد و فلسفه وجودی حراست در دانشگاه نیز همین مسئله است.
و میتوان گفت مهمترین بخش از وظایف اداره حراست تامین امنیت کلیه دانشجویان و دانشگاهیان می باشد یعنی به هیچ عنوان نباید چنین تصور شود که اداره حراست فقط و فقط مربوط به دانشجویان است بلکه همه ی دانشگاهیان اعم از دانشجویان، اساتید، کارمندان در مقابل قانون مداری و عمل به قانون یکسان و برابر هستند.

_ خبرنگار ققنوس: آقای دکتر بعنوان آخرین سوال از نظر شما سطح دانشجویان دانشگاه ما در زمینه عمل به قوانین و مقررات در مقایسه با سایر دانشگاه ها چگونه است؟و اینکه آیا حراست در این زمینه موفق بوده است؟و خود شما به عنوان مدیر اداره حراست از عملکرد اداره راضی هستید؟
_ البته ارزیابی واقعی اداره باید توسط سایر سازمان های دانشگاه و توسط خود دانشجویان انجام بگیرد لکن از نظر بنده باتوجه به شرایط فعلی و موارد مختلف اجتماعی عملکرد اداره حراست کاملا رضایت بخش می باشد زیرا اداره حراست تمامی قوای خود را در انجام وظایفش به نحو احسن به کار گرفته است البته این یک اصل است و طبعا استثنائاتی هم دارد اما در حالت کلی از نحوه عملکرد اداره راضی هستیم.
اما در ارتباط با نحوه عملکرد دانشجویان دانشگاه باید چنین عرض کنم که با توجه به آمار های موجود دانشجویان دانشگاه ما عموما در قسمت میانی منحنی عمل به قوانین و مقررات قرار می گیرند.
که اداره حراست بیشتر با کسانی سروکار دارد که در قسمت منفی این منحنی قرار دارند که برای اصلاح این سری از دانشجویان هم برنامه هایی در نظر گرفته شده است از جمله کانون عفاف و حجاب که فعالیت این کانون به زودی آغاز می گردد.
کانون عفاف و حجاب متشکل از ریاست محترم دانشگاه،مسئول نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه،اداره حراست،معاونت فرهنگی ،معاونت دانشجویی،مدیر فرهنگی،مدیر دانشجویی،نماینده محترم دانشجویان در بسیج دانشجویی و تشکل های اسلامی می باشد.
نحوه فعالیت این مرکز بدین گونه است که ابتدا در هر یک از دانشگاه ها به شناسایی دانشجویان متخلف می پردازد و موارد مربوطه را به اداره حراست دانشگاه گزارش می دهد در ادامه و پس از بررسی دقیق اداره حراست این افراد به کانون عفاف و حجاب ارجاع داده می شوند و کانون آنها را به مرکز مشاوره که تحت نظارت معاونت دانشجویی می باشد ارجاع می دهد.
البته این اقدامات تنها در وهله اول صورت می گیرند و درصورت تکرار تخلف توسط همان دانشجویان از انها تعهد گرفته می شود که در صورت تکرار به خانواده های دانشجویان اطلاع داده می شود و در نهایت این دانشجویان به کمیته انضباطی ارجاع داده می شوند.

اما اقدام دیگری که در این زمینه انجام خواهد گرفت بکارگیری دانشجویان عضو کانون عفاف و حجاب و دانشجویان علاقه مند به این حوزه در زمینه اصلاح و شناسایی دانشجویان خطاکار است که مستلزم شرایطی می باشد.

در آخر جناب آقای دکتر احمدی مدیر محترم اداره حراست دانشگاه اظهار داشتند: یکایک دانشجویان دانشگاه همانند فرزندان خود ما هستند فلذا از هیچ تلاشی برای امنیت و حل معضلات آنها دریغ نمی کنیم
تنها خواسته ما از آنها این است که آگاهانه تر عمل کنند و دقیق و حساب شده اقدام کنند.
هیج یک از اعضای اداره حراست از ناراحتی دانشجویان احساس رضایت نمی کند و اداره حراست تنها پس از بررسی دقیق و حساب شده پرونده های دانشجویان را به کمیته انضباطی ارجاع می دهد. و بنده و اعضای اداره حراست تنها مصلحت دانشجویان را که عین فرزاندان خودمان است در نظر داریم
و موفقیت آنها آرزوی قلبی ماست.

خبرنگار : فاطمه اسدی
تنظیم کننده : فاطمه پایدار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *