اخبار دانشگاه

توصیه ای برای دانشجویان جدیدالورود

سبک زندگی دانشجویی ؛ بررسی موردی تحصیل و زندگی در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

این روز ها بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری خیلی ها با جست و جوی اینترنتی در پی یافتن اطلاعات مفیدی در رابطه با رشته محل قبولی خود هستند ، چهار سال پیش من هم با حسی مرکب از ابهام و امید و اشتیاق در پی یافتن پاسخ های دقیق به پرسش های بی شمارم بودم ، سوالاتی که شاید یک ترم تحصیلی برای یافتن پاسخ آن ها تلاش کردم و همینک بخشی از دانسته هایم را در اختیار شما قرار می دهم ، باشد که کارساز افتد .
سبک ، شیوه یا روش زندگی به مجموعه رفتارهای تکرارشونده اطلاق می شود که شخص بر پایه یک سری اعتقادات یا مقتضیات محیطی انجام می دهد . سبک زندگی دانشجویی را هم باید مجموعه رفتارها و مهارت هایی دانست که صنف دانشجو عادتا انجام می دهد و با آن سر و کار دارد .
سبک زندگی دانشجویی را با دو رویکرد می توان به مخاطب شناساند ، رویکرد محقق و موجود که همینک در میان دانشجویان رواج دارد اعم از عادات خوب یا بد و دیگری رویکرد بایسته که ناگفته پیداست از جمله توصیه های مفیدی است که شاید خیلی ها آن را رعایت نکنند . بنابراین من تا می توانم ترکیبی از هر دو را برایتان می نگارم .

الف) حمل و نقل
مطالب عمومی در مورد دانشگاه شهید مدنی آذربایجان را می توانید از سایت خود دانشگاه دریافت کنید ، البته از لحن اداری مطالب سایت دانشگاه نترسید ، همین قدر که بدانید دانشگاه 35 کیلومتر از تبریز فاصله دارد و برای رسیدن به سایت اصلی باید از تبریز حرکت کنید و از سردرود ، شهرک سهند ، خسروشهر ، ایلخیچی و ممقان عبور کنید، به حد کافی حساب کار را دستتان خواهد داد . اگر تبریزی هستید و قصد سکونت در خوابگاه را ندارید (البته به تبریزی ها به سختی خوابگاه می دهند) مناسب ترین و کم هزینه ترین گزینه ریل باس اختصاصی دانشگاه است که فعلا با مبلغ 1500 تومان شما را به میانه اراضی بایر دانشگاه می آورد . به علاوه استفاده از اتوبوس بین شهری درون استانی (اتوبوس های آذرشهر) مستقر در ترمینال تبریز هم گزینه بعدی است . استفاده از خوردرو شخصی را توصیه نمی کنم چراکه خطر تصادف در جاده منتهی به دانشگاه همواره در کمین است و هزینه بالاتری هم خواهد داشت . همه این مطالب در خصوص حمل و نقل به کار دانشجویان عزیز خوابگاهی نیز خواهد آمد ، چرا که سکونت طولانی مدت دور از فضای شهری و در جایی که خود به اندازه شهری است میان گوگان و ممقان و آذرشهر خود سلامت روان دانشجو را به خطر می اندازد و شهرنوردی را از ملزومات زندگی در خوابگاه های دانشگاه ما قرار می دهد.

ب) خوابگاه
خوابگاه محیط هم زیستی مسالمت آمیز نوع خاصی از انسان ها به نام دانشجویان است که سعی دارند به حیات خود تداوم بخشند 😂 این گروه از انسان ها به مالکیت اشتراکی علاقه خاصی دارند. از خرج کردن پول (البته اگر آهی در بساط باشد) بی زارند و به خرید تخم مرغ و سیب زمینی و نان اهتمام ویژه ای دارند . ماکارونی قوت غالبشان است و همواره به کیفیت غذای سلف دانشگاه ایراد می گیرند (البته بیشتر به حق) خلاصه رفت و آمد با شلوارک در خوابگاه پسرانه امری عادی تلقی می شود . القصه اگر جمع شما در خوابگاه 4 یا 6 نفره ساختمان کارشناسی ها جور شد انتظار گعده های شبانه طولانی مدت هم بعید نیست ، مگر از همان روز اول تصمیم بگیرید از ترم بعد هم اتاقی دیگری پیدا کنید. خوابگاه، بوفه و دستگاه خود پرداز دارد و موجوداتی به نام سرپرست خوابگاه نظاره گر این مجموعه منظم از بی نظمی ها در خوابگاه هستند و شما می توانید کاستی های امکانات خوابگاه را با آنان در میان بگزارید(به امید آن که شاید …).

ج) مساءل آموزشی
نگران انتخاب واحد خود نباشید ، از قبل آموزش دانشکده آش خود را برایتان پخته است . شما تنها باید در کلاس ها حضور پیدا کنید. از ترم دوم با سامانه سما مطابق با چارت دروس ارایه شده گروه ، انتخاب واحد خواهید کرد . در دانشگاه عده ای به پاس شدن ولو با نمره 10 فکر می کنند عده ای هم به 17 به بالاشدن برای الف بودن رضایت می دهند و البته مشروط شدن هم پای ثابت مباحث آخر ترم است . ابتدا باید رشته خود را به خوبی بشناسید و بعد با اخلاق اساتید آشنایی پیدا کنید ، ترم بالایی ها معدن پر محتوای خاطرات خوب وبد از اساتید هستند که اگر به موارد ناخلفشان برخورد نکنید راهنمای پر تجربه ای می باشند .بسیج دانشجویی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

محمد خ. س

دانشجوی ارشد فیزیولوژی ورزشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *