مطالب علمی

بزرگترین رویداد ورزشی ربات ها

با هماهنگی های انجام شده دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) و کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران فیرا با همکاری فدارسیون جهانی رباتیک فیرا، میزبان بزرگترین رویداد ورزشی ربات ها در خاورميانه است
 این مسابقات زیر مجموعه مسابقات هوش مصنوعی می باشد و برای شرکت در آن باید مجوز لازم را از کمیته ملی رباتتیک اخذ نمایید.

بزرگ ترین مسابقه ربات ها در خاورمیانه

این رویداد که در روزهای 11 لغایت 15 اسفند ماه سال جاری برگزار می گردد، میزبان ربات ها در رشته های مختلف ورزشی در دو بخش دانش آموزی و دانشجویی است.
ورزش به عنوان یکی از اصلی ترین چالش هایی که این روزها به عنوان موضوعی برای مباحث رباتیک و هوش مصنوعی تعریف می گردد، توجه زیادی از محققین را به خود جلب نموده است. در این راستا، كميته ي فني برگزاري اين مسابقات با طرح چالش هاي روز دنيا در زمينه ي علم رباتيك و كنترل تحت عنوان بزرگترين رويداد ورزشي ربات ها در خاورميانه از محققان کشورمان به همراه تیم های دیگری از کشورهای خارجی دعوت كرده است تا دستاورد هاي خود در اين عرصه را به رقابت بگذارند. لیگ المپیک ربات های انسان نما به عنوان یکی از لیگ های مطرح این رقابت ها به دنبال به چالش کشیدن این علم در ورزش های مختلف است. ورزش هایی از جمله دوومیدانی در ماده های دو سرعت و ماراتن، بسکتبال، فوتبال، تیراندازی با کمان، وزنه برداری و … . همچنين كميته ي برگزاري اين مسابقات افتخار دارد تا براي اولين بار در جهان، ربات ها را به سمت و سوي المپيك زمستاني ربات ها و حل چالش اسكي دعوت كرده و در كنار آن ميزبان رقابت انسان ها با ربات ها در زمينه ي تيراندازي با كمان باشد.

برای شرکت در مسابقات دانشجویی رباتیک  زودتر با تیم خود ثبت نام کنید

به گزارش سایت دانشجو همچنين امسال ربات ها در چالش دوي صحرا نوردي ابتدا تا انتهاي دانشگاه صنعتی اميركبير را طي خواهند نمود. از سوي ديگر توجه به دو بخش دانش آموزی و دانشجویی در این لیگ باعث شده است تا این لیگ به عنوان یکی از رویدادهای مهم و جذاب حوزه رباتیک و هوش مصنوعی قلمداد شود.
در بخش دانش آموزی برای اولین بار نگاه به مقوله ی خلاقیت، نوآوری و فناوری در کودکان و نوجوانان باعث گردید تا لیگ خلاقیت در رباتیک با رویکرد موضوعات اساسی کشور مورد توجه قرار گیرد تا با این کار بتوان علاوه به ارائه مسائل ترویجی در این موضوع بتوان دانش آموزان خلاق را در جهت ارائه راهکارهای برون رفت از بحران های موجود در کشور سوق داد. امسال با توجه به معضل کم آبی در کشور و بحران آب، این لیگ تمرکز اصلی خود را بر این موضوع نهاده است و امیدوار است تا این لیگ بتواند روحیه خلاقیت و نوآوری دانش آموزان در این حوزه را پرورش داده و آینده را در این موضوع برای آنان ترسیم نماید.
در بخشی دیگر، توجه به مهارتهای فردی و دانش ورزی دانش آموزان در سنین رشد و نیاز به آموزش صحیح با رویکرد کارآفرینی در جامعه، که مسلما دانشگاه های بزرگی همچون پلی تکنیک تهران می بایست جلودار آن در کشور باشند، لیگ ماموریت غیرممکن را نتیجه داده است. امید است در این لیگ که کاملا به مهارتهای آموخته دانش آموزان در حوزه رباتیک و هوش مصنوعی و روحیه خلاقیت و نوآوری آنان توجه دارد، با طرح مساله ای مشخص در روز مسابقه، مهارتهای گروهی فنی و ایده پردازی تیمهای شرکت کننده را محک خواهد زد.
امید است با طرح مسائل کاربردی در کشور و نگاه ویژه دانش پژوهان و محققین در این حوزه بتوان شاهد ایجاد کسب و کارهای پایدار در کشور و در نتیجه اشتغال زایی لازم در بخش رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی کشور بود.

برچسب ها

محمد خ. س

دانشجوی ارشد فیزیولوژی ورزشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *