اخبار بسیجاخبار دانشگاه

انقلاب ما پشت مرزها نمی ماند..

مصاحبه ای مفصل با یکی از دست اندر کاران نمایشگاه چهل سالگی انقلاب در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

در خدمت یکی از کادر اجرایی نمایشگاه چهل چراغ هستیم گفتگومون رو اینطور شروع میکنم شاید برای مخاطبین سوال پیش آمده باشد که کی و  چگونه و توسط چه کسانی تصمیم بر برپایی نمایشگاه گرفته شد؟

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام خسته نباشید و تشکر بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادین ، به نوبه خودم چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی رو خدمت همه دوستاران انقلاب اسلامی در سرتاسر دنیا تبریک میگم، ذات اقدس اله رو شاکریم که تحت الطاف خاصه حضرت زهرای اطهر(س) و با تلاش شبانه روزی دوستان با اخلاص ، توانستیم نمایشگاه چهل چراغ رو طبق زمان بندی قبلی افتتاح کنیم. بعد از تشکیل ستاد برگزاری بزرگداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان از سوی بسیج دانشجویی ، جامعه اسلامی و هیئت عاشقان ثارالله ، یکی از مهم ترین برنامه های در نظر گرفته شده برای این مناسبت ارزشمند، برپایی نمایشگاه بود که بعد از تصویب طرح آن در شورای فرهنگی و ابلاغ از سوی ستاد، 4 جلسه 2 ساعته تحت عناوین قالب بندی تقسیم کار ، بررسی محتوا و ایده ها و بررسی راه های اجرایی طرح ها تشکیل شد. و تصمیم نهایی بر این شد که کار اجرایی نمایشگاه از 13 بهمن ماه شروع شود.

IMG 20190217 214332 687 - انقلاب ما پشت مرزها نمی ماند..

علت نام گذاری نمایشگاه رو به 40 چراغ میشه توضیح بدین؟

نام گذاری نمایشگاه به این نام پشتوانه فکری و مطالعاتی داشته و حاصل خرد جمعی می باشد که در مورد علتشم باید بگم ، ما چهل سال بعد انقلاب اسلامی رو به عنوان چهل چراغی در نظر گرفتیم که بعضی از این چراغا پر نور بودن و بعضیا هم بنا به دلایلی کم نور بودن، در بعضی زمینه ها سرعت رشد انقلاب زیاد و در بعضی زمینه ها پایین بوده است. برا همین با در نظر گرفتن این ویژگی های 40 سال اخیر نمایشگاه رو 40 چراغ  نام نهادیم.

 

آماده سازی نمایشگاه چقدر زمان برد؟

طبق برآوردهایی که از طرح ها داشتیم یک بازه زمانی 10 روزه رو برا این کار در نظر گرفته بودیم، ولی حجم کاری بقدری زیاد بود که بدون اغراق میگویم بیشتر روزها از ساعت 10 صبح تا حوالی 4 بامداد در محل نمایشگاه تیم اجرایی مشغول فعالیت بودند. که الحمد الله نتیجه این تلاش های شبانه روزی و تقارن بازه اجرایی با ایام شهادت حضرت زهرا (س) و عنایات خاصه ایشان، افتتاح به موقع نمایشگاه بود.

 

IMG 20190217 214329 978 - انقلاب ما پشت مرزها نمی ماند..

لطفا بخش های مختلف نمایشگاه رو نام برده و توضیحات مختصری رو در مورد هر کدوم ارائه بدین.

طرح ورودی نمایشگاه، غرفه های اصلی نمایشگاه شامل: غرفه سر نی، غرفه زعامت، غرفه چکمه های تزویر ، تاج هوس آلود، غرفه سروها ایستاده می میرند ، غرفه پاهایی که نرفت ، غرفه نردبان صعود، بخش کوی غایت ، غرفه ایده پردازی، غرفه هنر انقلاب ، غرفه کافه کتاب ، بخش جهان اسلام و خیابان انقلاب می باشد.

IMG 20190217 214310 444 - انقلاب ما پشت مرزها نمی ماند..

وردوی نمایشگاه:

طرح ورودی نمایشگاه شامل شعار نمایشگاه ( انقلاب ما پشت مرزها نمی ماند ) ، طرح پازل که از آثار باستانی میهن عزیزمان ایران گرفته تا جدیدترین دستاورد های کشور را شامل میشود در واقع می توان گفت نمایی کلی از نمایشگاه را به نمایش میگذارد. طرح در ورودی اصلی نمایشگاه نیز المانی از دوران پیروزی انقلاب اسلامی که برگفته از اعتراضات مردمی و ورود امام خمینی(ره) به میهن اسلامی ایران می باشد.

غرفه سر نی:

این غرفه در واقع سه غرفه ی بهم پیوسته بوده و یک سیر تاریخی بسیار مهمی از اعلام و تثبیت ولایت حضرت امیرالمومنین علی (ع) ، شهادت جانسوز حضرت فاطمه اطهر (س) و واقعه جانسوز شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان را شامل میشود.

غرفه زعامت:

در این غرفه سعی بر این بوده تا زعمای شیعه در طول غیبت خورشید عالم تاب حضرت بقیه الله الاعظم (عج) ، آنان که در راستای تحقق بحث حاکمیت ولایت فقیه چه در زمینه نظری و چه در زمینه عملی فعالیت نموده اند به تصویر کشیده شود .

غرفه چکمه های تزویر ، تاج هوس آلود:

محوریت این غرفه ارایه تصویر بدون روتوش خاندان ویرانی (پهلوی اول و دوم ) در قالب المان های مهمترین اتفاقات روی داده در دوران حاکمیت این خاندان و پوسترهای مقایسه ای با مستندات متقن می باشد تا قام کوچکی باشد در راستای پاسخ به افرادی که در راستای تطهیر چهره این خاندان از هیچ کوششی دریغ نمیکنند.

غرفه سروها ایستاده می میرند:

بازه زمانی 42 تا 57 نقطه عطفی نه تنها در تاریخ کشور ایران بلکه در تاریخ جهان می باشد . مهم ترین اتفاقات روی داده در این سال ها ، تصاویر مبارزین انقلابی ، روز های پیروزی انقلاب اسلامی ، اعلامیه های امام خمینی (ره ) ، دست نوشته های امام خامنه ای(مدظله العالی) در دوران انقلاب ، نوارهای صوتی امام و … در این غرفه به نمایش گذاشته شده است. علت سیاه پوش شدن سقف نصف این غرفه بیانگر فضای خفگان حاکم بر کشور در طول این سال ها و ریسه لامپ های رنگی نصف سقف غرفه نیز بیانگر روزهای پیروزی انقلاب اسلامی ایران می باشد.

غرفه پاهایی که نرفت:

این غرفه و غرفه قبل تر از آن (سروها ایستاده می میرند) نوعی تکرار حوادث غرفه اول می باشد همانگونه که در غرفه اول نشان داده شد که بعد از تثبیت ولایت مولا علی (ع) عده ای از صف بیعت کنندگان جدا گشته حتی خانه ایشان را آتش زده ، و وقایع تلخی را خلق نمودند ، در غرفه پاهایی که نرفت نیز سعی بر این بوده است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران افرادی که از قطار انقلاب پیاده گشتند یا حوادثی که باعث کاهش سرعت رو به رشد انقلاب اسلامی شدند به تصویر کشیده شود ( افرادی مانند قطب زاده ها ، بنی صدر ها و رجوی ها ، منتظری ها، موسوی ها، دار و دسته فتنه گران سال های 78 و 88 و…) ، حوادثی مانند ترور دانشمندان هسته ای ، نفوذ فرهنگی، سیاسی و… قراردادهای ننگین ، فیش های نجومی و خوی اشرافی برخی مسئولین و… علت استفاده از فنس فلزی در کف غرفه نیز القای کاهش سرعت حرکت در هنگام عبور از این غرفه بر بازدیدکنندگان محترم می باشد. (سرعتکاه انقلاب)

غرفه نردبان صعود:

برخلاف هجمه تبلیغاتی دشمن در راستای سیاه نشان دادن کارنامه 40 ساله انقلاب اسلامی ایران ، طبق آمار مستند موسسات جهانی در حال حاضر ایران جزء 20 کشور برتر دنیا در زمینه های مختلف علمی، نظامی ، اقتصادی ، بهداشت عمومی و … میباشد در این غرفه نیز همانگونه که از اسم آن ناگفته پیداست در حد توان سعی بر این بوده گوشه ای خیلی خیلی اندک از دستاورد های 40 سال پرافتخار انقلاب اسلامی ایران در قالب المان های نمایشی و پوستر های ایران 20 به تصویر کشیده شود.

بخش کوی غایت:

کوی غایت راوی آینده ی انقلاب اسلامی ایران می باشد همان آینده ای که رهبر الهی این انقلاب از روزهای نخستین وعده ی تحقق آن را داده بودند آینده ای که در این بخش تداعی شده است همانا برگفته از روایات معصومین و آیات نورانی قرآن کریم می باشد که با در هم شکستن هیمنه پوشالی کاخ های طاغوت و به زیر کشیدن شیاطین بزرگ از مسند قدرت که مصداق اتم آن آمریکای خبیث میباشد، ان شاءالله انقلاب اسلامی ایران به انقلاب جهانی مصلح جهانی حضرت مهدی (عج) متصل خواهد شد. برای این مهم از المان های سقوط مجسمه دورغین آزادی آمریکا توسط مردم ، روزنامه ی وطن فردا ، ظهور حضرت مهدی (عج) از کعبه و درخت سبز که نمادی از شکوفایی دوران ظهور است، استفاده شده است.

غرفه ایده پردازی:

رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ 19/10/97 در فراخوان عمومی از جوانان کشور درخواست نمودند پاسخ های تحلیلی خود را به سوال علت رمز ماندگاری انقلاب اسلامی ( چرا انقلاب اسلامی با اینکه خواسته بزرگ استقلال همه جانبه داشت، موفق و ماندگار شد؟) ارائه دهند . غرفه ایده پردازی نیز در راستای جامه ی عمل پوشاندن به این درخواست حضرت آقا و تجمیع نظرات قشر فرهیخته دانشجویان دانشگاه برپا شده است.

IMG 20190217 214313 889 - انقلاب ما پشت مرزها نمی ماند..

غرفه هنر انقلاب اسلامی:

در دوران خفگان پهلوی و سالهای به ابتذال کشیده شدن هنر ، افراد مدتین و انقلابی فرصتی برای عرض اندام نداشتند اما به برکت انقلاب اسلامی این زنجیر ها از پای هنرمندان انقلابی باز شد و با بر طرف شدن موانع پیشرفت این قشر هنرمند، چهره ی جدیدی از هنر  در زمینه های مختلف ( سینما ، موسیقی ،نویسندگی، شعر و … ) بر جامعه عرضه شد . غرفه هنر انقلاب فرصتی است برای دیده شدن گوشه ای از پیشرفت های بعد انقلاب در زمینه های مختلف هنری .

IMG 20190217 214317 207 - انقلاب ما پشت مرزها نمی ماند..

کافه کتاب:

طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی متولیان امر از ۱۱ هزار عنوان کتاب در دوره پهلوی به بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار عنوان کتاب در دوران پس از انقلاب رسیده‌ایم و طبق آمار جهانی حتی در سرانه مطالعه هم ما امروز در میان 20 کشور اول دنیا قرار داریم  در غرفه کافه کتاب بخش کوچکی از این کتب پرتیراژ جهت خرید ، مطالعه و تبادل نظر به نمایش گذاشته شده است.

IMG 20190217 214326 473 - انقلاب ما پشت مرزها نمی ماند..

بخش جهان اسلام:

بخش جهان اسلام نمایشگاه چهل چراغ تصویر عینی شعار اصلی نمایشگاه یعنی انقلاب ما پشت مرزها نمی ماند می باشد . در این بخش با قرار دادن بسته صادراتی انقلاب اسلامی و اتصال آن با ریسه گل به جهان اسلام بر آن بوده ایم تا نفوذ انقلاب اسلامی از راه قلوب مسلمین و مردم منطقه و در نتیجه بیداری اسلامی آنان را به تصویر بکشیم ، مشت خارج شده از بنر نمادین کشورهای اسلامی همان دست برترمقاومت اسلامی در منطقه است که نقشه های غده سرطانی اسرائیل را نقش بر آب نموده و آن را به نابودی خود نزدیک تر کرده است ، المان های شخصیتی نیز بیانگر ظلم بی حد و مرز رژیم غاصب اسرائیل بر علیه مردم مظلوم و مقتدر غزه و جنایات عربستان سعودی بر علیه مردم ایستاده همچو سرو یمن می باشد. ماکت موشک که نمونه ی کوچکی از قدرت نظامی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و علت قرار گرفتن آن نیز در بخش جهان اسلام حمایت همه جانبه ایران از محور مقاومت در مقابل استبداد می باشد. و در آخر نقشه ی حاوی سلاح نصب شده بر دیوار نیز بر گرفته از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی می باشد  که تنها علاج مردم غزه در حال حاضر را مقاومت مسلحانه بیان نمودند.

خیابان انقلاب:

بخش پایانی نمایشگاه عبور از خیابانی است که پیش تر از نسل ما پدرانمان از آن عبور کرده اند در آستانه ورود به این خیابان تابلویی نصب است که به ما کمک میکند تا راحت درک کنیم که چرا از این خیابان عبور کردند و چرا باید ما نیز قدم در این خیابان بنهیم (چرا انقلاب کردیم ؟ / انقلابی می مانیم) دیوار های این خیابان با ابزار رسانه ای آن زمان یعنی دیوار نوشته های ارزشمند و روزنامه های دهه هفتاد و ما قبل آن پوشانده شده و ته خیابان نیز ابزار مبارزاتی عصر امروزی را نمایش میدهد( شبکه های اجتماعی و ابزار ارتباط جمعی).

🔴 ضمن تشکر از توضیحات جامعتون سخن پایانی رو میشنویم:

خدا رو شاکریم که به اذن الهی و به دعای حضرت زهرا چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را بسی متفاوت برگزار کردیم نه تنها در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان بلکه در سراسر جهان اسلام، ۴۰ سال گذشت از انقلاب مان، انقلابی که ۴۰ روز هم قرار نبود بماند! بنازم قدرت خدا را که مافوق قدرت ابر قدرتهاست. نظام برآمده از نهضت انقلاب اسلامی که رهبرانش چه امام خمینی(ره) چه حالا امام خامنه ای(مدظله العالی) است که به برکت وجودشان و زیر سایه ی ولی فقیه که بر سر ما بلند است فرزندانی از جنس  فهمیده و حججی و چمران و احمدی روشن و بیضایی و… زیر بیرق این انقلاب  تربیت شده اند و دستاورد این انقلاب هستن، کجا این همه ستاره منور داشتیم؟! که نسل و عصر میگذرد اما احمد کاظمی هرگز نمی میرد از بطن او، محسن حججی می آید و این داستان ادامه دارد…

۴۰ سال انقلابمان به خصوص ۴۰ سالگی انقلاب دقیقا همان شد که دشمن نمی خواست و تازه این چله اول و کوچک انقلاب بود.

چله بزرگتری در راه است ان شاءالله در چله بزرگتر، حماسه های بزرگتر و فتوحات بیشتر به جهان مخابره خواهیم کرد به لطف الهی

بچه های خیابان انقلاب آنان که گفتند الله و برایمان پایدار ماندند،حاضر نشدند بنده غیر خدا شوند و حکومت غیر خدا پذیرند.

به نام الله پاسداری حرمت و برکت خون شهیدان و به پاسداری حرمت خون شاهدان گام دوم را  محکم تر برمیداریم.

و بیدار تر میشویم ، کسی حریف ما نمی شود ما خدا را داریم بنا داریم با مدد از خدا، در تراز ۴۰‌ سالگی انقلاب اسلامی، حماسه بیافرینیم.

مصاحبه کننده:محمد خلیلی ساتلو

مصاحبه شونده:سرو_سدید

برچسب ها

محمد خ. س

دانشجوی ارشد فیزیولوژی ورزشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *